Girls Cross Country

home button email button

Jacket Girls Cross Country



League Champions: 1979, 2013, 2014, 2015, 2018, 2019, 2020, 2021
Regional Champions: 2013, 2014, 2015, 2019, 2020, 2021
District Champions: 2013, 2014, 2015, 2018, 2019, 2020, 2021
State Champions: 2021

 
2013 Placed 5th at the OHSAA State Championships
2014 Placed 5th at the OHSAA State Championships
2015 Placed 12th at the OHSAA State Championships
2016 Placed 20th at the OHSAA State Championships
2018 Placed 18th at the OHSAA State Championships
2019 Placed 12th at the OHSAA State Championships 
2020 Placed 7th at the OHSAA State Championships
2021 OHSAA Division 1 State Champions
 

Coaching Staff

Jon Monheim, Girls Cross Country Head Coach
 

2022 Girls Cross Country Schedule

2022 Meet Schedule
08/20  State Meet Preview (Fortress Obetz, Obetz, OH) - 10:35am  (Only Varsity will race) 
08/27  Seneca East Tiger Invitational (Seneca East High School, Attica, OH) - 1:30pm
09/03  Mel Brodt Invitational  (BGSU, Bowling Green, OH) - 10:15am
09/10  Tiffin Carnival  (Hedges Boyer Park, Tiffin, OH)09/17  Chet Sullwold Invitational  (Ottawa Park Golf Course, Toledo, OH)
09/24  Strongsville Invitational  (Strongsville High School, Strongsville, OH)
10/01  Midwest Meet of Champions  (Hilliard Bradley High School, Hilliard, OH)
10/08  Off
10/15  NLL Championship  (Whiteford Valley Golf Course, Ottawa Lake, MI)
10/22  District Championship  (Leaders Farms, Napoleon, OH)  (Only Varsity will race)
10/29  Regional Championship  (Hedges Boyer Park, Tiffin, OH)   (Only Varsity will race and team must qualify)
11/05  State Championship  (Fortress Obetz, Obetz, OH)   (Only Varsity will race and team must qualify)

2021 Honors & Recognition


 
ALL NLL HONORS
  • Aubrey Duhaime- 1st Team
  • Ava Beeks- 1st Team
  • Sydney Daudelin- 1st Team 
  • Natalie Sanders- 1st Team 
  • Taylor Moody- 2nd Team
  • AnnaSophia Gower - 2nd Team
  • Sophie Smith  - 2nd Team 

 

ALL DISTRICT HONORS
  • Aubrey Duhaime- 1st Team
  • Ava Beeks- 1st Team
  • Sydney Daudelin- 1st Team 
  • AnnaSophia Gower - 1st Team
  • Natalie Sanders- 1st Team
  • Taylor Moody - 2nd Team
  • Sophie Smith  - Honorable Mention


ALL REGION HONORS
  • Aubrey Duhaime- 1st Team
  • Ava Beeks- 1st Team
  • Natalie Sanders- 1st Team
  • Sydney Duadelin- 1st Team
  • Taylor Moody- 2nd Team
  • Anna Dalton- 2nd Team
  • AnnaSophia Gower- 2nd Team
 

                                                                                      All State Honors

  • Aubrey Duhaime
  • Ava Beeks
  • Natalie Sanders


Links

2021 Season Results



 
OHSAA State Championships - 1st place 
 
OHSAA Regional Championships - 1st place
 
OHSAA District Championships - 1st place 
 
NLL Championships - 1st place
 

Quick Facts


 
 

View text-based website