Swimming

home button email button

Jackets Swimming

League Champions (Boys): 2008, 2017 
 
League Champions (Girls): 2008, 2009, 2010, 2011, 2013, 2014, 2015, 2020
 

Coaching Staff

Chuck Salmon, Head Boys & Girls Swim Coach
Email:  perrysburghighschoolswimming@gmail.com
 

2019-20 Swimming Schedules

 
 
 

2019-20 Honors & Recognition

ALL NLL HONORS
  • Julia Beer (100 Fly & 200 IM) - 1st Team
  • Kath Fisher (200 Free) - 1st Team
  • Elise Randolph (100 Breast & 500 Free) - 1st Team
  • Girls 200 Medley Relay (Haley Gano, Aubrey Green, Julia Beer, Elise Randolph) - 1st Team
  • Girls 200 Free Relay (Jenna Rettig, Anna Luscombe, Kath Fisher, Elise Randolph) - 1st Team
  • Girls 400 Free Relay (Julia Beer, Anna Luscombe, Haley Gano, Kath Fisher) - 1st Team
  • Boys 200 Free Relay (Jason Mefferd, Stevie Green, Deniz Gocmen, Lincoln Bockbrader) - 1st Team
  • Jason Mefferd (200 IM) - 2nd Team
  • Lincoln Bockbrader (50 Free & 100 Free) - 2nd Team
  • Owen Recker (Diving) - 2nd Team
  • Haley Gano (200 IM) - 2nd Team
  • Kath Fisher (500 Free) - 2nd Team
  • Jenna Rettig (50 Free & 100 Free) - 3rd Team
  • Anna Luscombe (100 Fly) - 3rd Team
  • Haley Gano (100 Back) - 3rd Team
  • Jack Burke (500 Free) - 3rd Team
  • Stevie Green (100 Back) - 3rd Team
  • Girls 200 Free Relay (Isabella Staschiak, Claire DeRaad, Cecily Hayward, Aubrey Green) - 3rd Team
  • Boys 200 Medley Relay (Stevie Green, Jason Mefferd, John Majerus, Lincoln Bockbrader) - 3rd Team 

OHSAA SECTIONAL HONORS (Individual Top 3)

  • Julia Beer - 200 IM (2nd) and 100 Fly (1st)
  • Kath Fisher - 500 Free (3rd)
  • Elise Randolph - 200 Free (3rd)
  • Haley Gano - 200 IM (3rd) 

OHSAA DISTRICT QUALIFIERS

  • Julia Beer
  • Claire DeRaad
  • Alyssa Driver
  • Haley Gano
  • Elena Gerken
  • Aubrey Green
  • Cecily Hayward
  • Kath Fisher
  • Anna Luscombe
  • Elise Randolph
  • Jenna Rettig
  • Owen Recker
  • Connor Patrick
  • Lincoln Bockbrader
  • Stevie Green
  • Deniz Gocmen
  • Eric Mefferd
  • Jason Mefferd
  • John Majerus
  • Seth Stahl 

OHSAA STATE QUALIFIERS

  • Owen Recker - Diving
  •  Julia Beer - 200 IM & 100 Fly
  •  Kath Fisher - 500 Free

OHSAA ALL-STATE HONORS

  • Owen Recker - Diving (11th)
  • Julia Beer - 200 IM (13th) & 100 Fly (12th) 

School Records Broken

  • Julia Beer - 200 IM (2:06.13) & 100 Fly (56.09)
  • Kath Fisher - 500 Free (5:08.79)
  • Elise Randolph - 100 Breast (1:06.29)
  • Girls 200 Medley Relay - Haley Gano, Aubrey Green, Julia Beer, Elise Randolph (1:49.84)
  • Girls 400 Free Relay - Julia Beer, Anna Luscombe, Kath Fisher, Elise Randolph (3:38.29) 

 

Links

2019-20 Boys Season Results

 
Record: 6-3
 
NLL Finish - 2nd Place
 
OHSAA District Meet - 11th Place
 
Nine OHSAA District Qualifiers
 
One OHSAA State Qualifier 

2019-20 Girls Season Results

 
Record: 8-1
 
NLL Finish - 1st Place
 
OHSAA District Meet - 3rd Place
 
Two OHSAA State Qualifier 
 
Eleven OHSAA District Qualifiers 
 
One OHSAA Sectional Champion 
 
NEW RECORDS SET
 
  • Julia Beer - 200 IM (2:06.13) & 100 Fly (56.09)
  • Kath Fisher - 500 Free (5:08.79)
  • Elise Randolph - 100 Breast (1:06.29)
  • Girls 200 Medley Relay - Haley Gano, Aubrey Green, Julia Beer, Elise Randolph (1:49.84)
  • Girls 400 Free Relay - Julia Beer, Anna Luscombe, Kath Fisher, Elise Randolph (3:38.29) 

Quick Facts

 
 
 
 
 
 
View text-based website